PLAK SEVDASI

Geçmişten İzler

Yaşar Güvenir ve Şarkılarının Hikayeleri

 

Yaşar Güvenir ve Şarkılarının Hikayeleri

Hakkında çok şey söylenmesi gereken çok yönlü bir sanatçı Yaşar Güvenir. İsmi bir şey çağrıştırmadı mı?

‘Sensiz Saadet Neymiş' , ‘Ayrılık Belki Ölümden Beter' ,'Ağla Gitar','Ben Ağlarken Gülümserim','Yalnızım Ben' ,'Çaresizim' ve daha nicesi… Müzik tarihine damgasını vuran bir müzisyen

Yaşar Güvenir, yaşarken de öldükten sonra da değeri bilinmeyen büyük sanatçılardan sadece biri.
Şarkılarını severek dinleyen herkesin boynunun borcu bu büyük sanatçıyı tanımak ve anmak.
İşte bam telimizi titreten o enfes şarkıların babası:Yaşar Güvenir.


Kanuni Osman Güvenir,daha önce doğan beş oğlan çocuğu vefat ettiği için,yeni doğan oğlunun adını, ‘Mesut yaşar inşallah' düşüncesiyle Mesut Yaşar koyar. Yaşar,henüz üç yaşındayken babasının kanunuyla oynamaya başlar ve ilk dayağını da bu yüzden yer.

Doğuştan müziğe kabiliyeti olan Güvenir, altı yaşına kadar babasından gizli kanun çalmayı sürdürür. Daha sonra akordeon dersleri alır ve lise çağına geldiğinde Ankara Amerikan Klübü'nde profesyonel olarak çalmaya başlar. Liseyi bitirdikten sonra bir yandan Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde eğitim alırken bir yandan da Ankara Radyosu Şevket Yücesaz orkestrasında solist olarak sahne alır.

1951 de ilk bestesini yapar: ‘Daha dün yanımdaydın,bilmem şimdi neredesin?' Bunu 1954′te bestelediği ‘Kimbilir' ve 1956′da sevdiğine kavuşamayan bir arkadaşının aşk acısı için bestelediği ‘My Crazy Baby' (Mina'yı dünyaca tanınan bir şarkıcıya dönüştüren şarkıdır) takip eder. 1959 da (Milletlerarası Kompozitörleri Tescil Komitesi) de imtihana girerek,sertifikalı ilk Türk bestecisi ve kompozitörü ünvanını alır.

Sensiz Saadet Neymiş….

Bu sırada evlenmiş ve evliliğinden iki de çocuğu olmuştur. Ankara'da ‘Klüp Yaşar' adında bir lokal açar. Hem mekanı işletir hem de sahneye çıkar. 1967-68 kışına gelindiğindeyse lokalin işleri bozulur,iş yerini kapatmak zorunda kalır. Bu da yetmez… Aşık olduğu biricik eşini bu dönem, elim bir şekilde kaybeder. Yaşar Güvenir hayata küser ve kendini beste yapmaya adar.

İşte Sensiz Saadet Neymiş şarkısı bu şekilde meydana çıkar

Sensiz saadet neymiş tatmadım bilemem ki
Alnımın yazısıydın ne yapsam silemem ki
Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli
Alıştım hasretine gel desen gelemem ki


İşte böyle bir atmosferde bir şarkı besteler ve bu şarkının sözleriyle haftalık bir gazetenin açtığı ‘Altın Güfte' yarışmasına katılır. Yarışmaya katılan 16.000 parça arasından 7′den 70′e herkesin seveceği ve klasik haline gelecek Yaşar Güvenir bestesi 1.seçilmiştir:

Çaresizim..

Bilinenin aksine Yaşar Güvenir Çaresizim şarkısını ölen eşi için değil, arkadaşının genç yaşta ölen eşi anısına yazmıştır.

Nasıl inansam bilmem
Bu uzun ayrılığa
Nasıl katlansam bilmem
Bir ömür yokluğuna
Artık güneş doğar mı
Çiçekler açar mı bilmem
Bakıyor görmüyorum
Çaresizim çaresiz

 


 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.