PLAK SEVDASI

Plak Koleksiyonculuğu

Plak Koleksiyonculuğu

Plaklar. Modası hiç geçmemiş ya da hiç geçmeyecek olan müziğin ruhuna en yakışan ve en iyisini sunan materyal..
kimimiz belki sadece filmler de gördük belki de sadece varlığını duyduk ya da kimimiz aileden şanslıydı plak arşivinin için de doğdu belki de hasbel kader bir yerde rastlayıp bir tane aldık ama plak denilen şey insanı içine çeken müziğin ruhuna indirgeyen yegane unsur

Herhangi bir “şeyin” koleksiyonununu yapmak basit bir anlatımla şuursuz şekilde sadece satın almakla olmaz. Hayatın her alanında olduğu gibi koleksiyonunuzu oluştururken belirli bir planlama yapmanız gereklidir. Hedeflerinizi, isteklerinizi en iyi bilen siz olduğunuza göre ne yapacağınızı da belirleyecek olan sizsiniz.

Plak Koleksiyonculuğu

Konu “Plak Koleksiyonu” olunca planlama çok fazla önem kazanır. Plak günümüzde malesef çok ucuz bir şey değildir. Ucuz olmamasının yanı sıra kolay bulunabilir olmaması, plaklarla insanımızın haşır neşir olmasını zorlaştırır.

Eski zamanlar da hiç umulmayacak yerlerden çıkan plakları dahi almış birisi olarak bugünlerde ve gelecekte artık böylesine durumların yaşanacağını malesef pek düşünmüyorum. Özellikle teknolojinin hayatımıza girmesiyle tozlu raflarda kendi halinde sizi bekleyen nadir plakları bulmak pek mümkün değil.

Plak koleksiyonculuğu

Ancak geçmişten farklı olarak bugünün plak pazarında yeni bir enstrüman var. Yeniden basılan plaklar. Yeni baskı plaklar şu an için bizlere hiç çekici gelmeyebilir ama 15-20 sene sonra bu plaklar için yeni baskı denemeyeceğini de unutmamak gerek :)

Yeni baskı plaklar için söylenmesi gereken en önemli şey şudur ki;

Plakların ilk kayıtlarının yapıldığı o eski yıllarda Analog kayıt cihazları kullanılırdı ve şarkı master denilen özel bir kalıba kaydedilip plaklar o kalıptan çoğaltılırdı,fakat malesef günümüz de o master denilen kalıplardan hiç yok denecek kadar az kaldı o yüzden master dan değilde farklı bir yerden yapılan plak kaydı asla o eski plaklarda ki ses kalitesini ve hazzını yaşatmayacaktır.

Planlama safhası, bir koleksiyonun oluşturulması aşamasında ilk önemli adım. İlk önce almak istediğiniz plaklardan güzelce listelemeye başlayın. Sizin için olmaz ise olmazları belirleyin. Şunu unutmayın bir plağı alırken geleceği de düşünün. Bugün çok azımız ilk gençliğimizde dinlediğimiz müziği dinlemeye devam ediyoruz. Planlamanızı gelecek ışığında yapmak her zaman mümkün değildir. Ancak günümüzün gelir geçer bir rock topluluğu yerine bir klasik rock albümüne para yatırmak daha akılcı bir seçim olur. Tabii ki bütçeniz geniş ise herşeyi satın alabilirsiniz.

Listenizi oluşmaya başladığında ne kadar uzun olduğuna kendiniz bile inanamayacaksınız Bu listenin olmaz ise olmazları bütçenizden en fazla payı alacaktır.

 

Alacağınız plakları da belirledikten sonra sıra geldi alıcağınız plağın fiziksel durumuna..

Bir kere şunu bilmek gerekir en güzel plak seçme yöntemi pikaba takıp dinlemektir.çünkü bazı baskı hatalı üretilmiş plaklar tertemiz olmasına rağmen cızırtı ve çıtırtıdan dinlenemeyecek halde olabiliyor fakat bu durum çok nadir denk gelmiş olan bir şeydir (1000/1).Plak yüzeyinde derin çizikler asla olmamalı.İnce kılcal bazı yüzeysel çizikler olabilir,bunlar doğaldır ama bunların plağın canına okumayan cinsten olması gerekir.Sonra plağın kenarlarında şarkı kısımlarını içerecek şekilde kırık olmamalı,şarkı kısmı neresi derseniz,plağın üstünde gözle ayırdedilebilen dairesel bölgeler vardır.Bu bölgeler her bir şarkının alanını gösterir bize.İşte kırık varsa bile asla ve asla bu alanları etkilememelidir.

Plakları aldınız,epey birikmeye başladılar. peki nereye koyacaksınız onları.Yoksa o kadar emek verdikten sonra kaldırıp öylece bir kenarda mı bırakacaksınız?
Asla yapmayın... Çocuklarınızı bu mirastan mahrum bırakmayın.Bu güzellik sizin için bir süre sonra kenara bırakılabilecek bir şey olmasın.Plakları seviyorsanız eğer onları iyi muhafaza edin
Plaklarınız kesinlikle üst üste koymayın.Mümkünse plaklarınız için bir raf yapınPlakları yere dik olacak şekilde sıralayın

Şunu asla unutmayın, pratikte her albüm alınabilir ama karşılığında ödediğiniz bedel önemlidir.

Bu işin anahtar kelimesi nedir biliyor musunuz; SABIR!

 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.