PLAK SEVDASI

Plak Terimleri ve Çeşitleri

Plak Terimleri

Plaklar çaplarının "inç" üzerinden ölçümü veya dakikada attıkları devir sayısına
göre iki farklı şekilde sınıflandırılır. Yurt dışında daha çok çap temelli sınıflandırma
geçerlidir. Ülkemizde ise sınıflandırma ve isimlendirmede devir esas alınmıştır.

16 devir plak,dünya genelinde pek az üretilmiştir, hatta ülkemizde piyasada dahi pek görülmez.

.

45 lik plak, ya da 45 devir, 7 inç çapındadır. 45'lik bir plağın her iki yüzünde birer parça kayıtlıdır. Plaklar içinde en çok bulunanı bunlardır.

EP: 45 devirde çalmasına rağmen plakta ikiden fazla şarkı barındıran 45 lik plaklardır.

Mini LP:45 lik plak olmasına rağmen içerisinde 2 den fazla şarkı barındıran ve 33 devirde çalan 45lik plaklardır.

45'likler deliksiz veya göbek etiketi çapında tek veya çift yüzünden delikli "firma kapağı", "ortak kapak" veya "orijinal kapak" adı verilen fakat hepsi kâğıttan üretilmiş zarf biçiminde kare kapaklar içinde bulunurlar. Firma kapağı, üretici firmaya ait bilgileri üzerinde bulunduran kapaktır. O rtak kapak, bir firmanın bir sanatçısına ait, genelde ön yüzünde sanatçı resmi, arka yüzünde sanatçının çıkmış plaklarının listesini bulunduran ve sanatçının birden fazla plağını piyasaya sürmekte kullanılmış kapaktır.

 

 

33 devir plak: 33'lük veya diğer adıyla "uzunçalar" (longplay / LP), çap ölçüsü 12 inçtir.33 devir LP'lerin her bir yüzünde ortalama 4-9 parça kayıtlıdır, bu plaklara bu sebeple uzunçalar da denmektedir. LP'ler genelde bir sanatçının bir tam albümünü içerir. Bu plaklar üç yanı kapalı, sağ taraftan açık, kartondan üretilmiş bir albüm muhafazasının içinde ayrıca, iç zarfı denilen, beyaz renkli kâğıttan bir koruyucu kılıfla piyasaya sürülmüştür.

Maxi Single: 33 lük plak yani 12inc ebatında olup her yüzünde birer şarkı barındırır ve 45 lik plak gibi yani 45 devirde çalar.

 

 

 

 

Taş Plak 78 Devir : 78'lik veya diğer adıyla "Taş Plak " , çap ölçüsü olarak 12'inc 33 lük plağa yakındır, Yaklaşık çaptaki diğer plaklara göre malzemelerinin sertliği, ağırlığı ve ses izlerinin daha
seyrek olmasıyla ayırt edilirler. 78 devir plaklarda esneme olmaz; darbe aldıklarında yüzeysel atma yapabilecekleri gibi hammadde özelliğine bağlı olarak çatlama yapmayıp çok çabuk kırılırlar. 78 devirlik bir plağın her iki yüzünde birer parça kayıtlıdır. Bu yönleriyle 78 devirler, 45 devirlik plaklara benzerler. 78 devirlerin ana çalma araçları manuel veya elektrikle çalışan gramofondur. 78 deviri destekleyen pikaplarla da bunları dinlemek mümkündür.

 

 

 

 

 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.