PLAK SEVDASI

Pikaplarda İğne Ayarları

Pikaplar da iğne ayarları

Pikap iğnelerinin ayarlanması, ses kalitesi ve plaklarımızın temiz kalabilmesi için çok önemli bir adımdır. Bu süreçte kullanabileceğimiz çeşitli adımlar bulunmaktadır. Bunlar, su terazi, protractor, ağırlık ölçen su terazisi, pikapımızın modeline göre tornavida ya da diğer alet edevatlar.

Öncelikle iğnenin takıldığı aparata Kristal deniyor Kristal değiştirmekten başlıyoruz
Kristal değiştirilirken izleme basıncını ayarlayın. Kartuşların ağırlıkları farklıdır, bu nedenle dengeleme ve eğim ayarlanmalıdır. İzleme basıncının düzgün bir şekilde ayarlanmasıyla, iğne plak kanalına tam oturur. Yeni kristal, önerilen gram dengeleme ağırlığını içermelidir bu ağırlık genellikle gram cinsinden ifade edilmiektedir.İzleme basıncı ayarı neden bu kadar önemli ? İğnenin plak yüzeyinde ki olukları doğru bir şekilde izleyebilmesi için izleme basıncı ayarı çok önemlidir. Kol ve kristal ağırlıkları değiştiği için izleme ağırlığı değişir.

İğnenizde ki izleme ağırlığı çok düşükse İğnenin atlamasına ve hasar görmesine neden olacaktır (bu nedenle çok düşük bir ağırlık çok yüksek bir ağırlığa oranla daha zararlıdır). İzleme ağırlığını çok yüksek ayarlarsanız iğne, olukları doğru bir şekilde takip etmez, ses te bozulmalar ve uzun vadede plağınıza zarar vermek gibi risk faktörleri içerir. İzleme ağırlık basıncı, iğnenin aşağı doğru olan basıncını su terazisi ile ölçerek doğru bir şekilde ayarlanabilir.

Kristal takıldıktan sonra sıra da iğneyi takmak var
İğnenizi takarken kartuşu muhakkak yerinden sökerek takın aksi taktir de iğnenize zarar verme ihtimaliniz çok yüksektir.İğne yerine oturtulduğunda eğer çif taraflı bir iğne ise düzgün oturup oturmadığını anlamanın en kolay yolu iğneyi ters yüz çevirerek kontrol etmektir
 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.