PLAK SEVDASI

Pikaplar

Yeni başlayanlar için pikaplar..

Öncelikle pikap ile gramafonu ayırmakta yarar var. Zira gramafon dediğimiz ürün sadece taş plak çalma özelliğine sahiptir. Pikap ise fonksiyonuna göre taş plak(78lik) ve 33, 45'lik plakları çalabilir. Ayrıca günümüzde taş plak bulmak oldukça maliyetli ve zordur.Piyasada 200-300 TL civarında satılan gramofonlar, Çin ve Hint malı olup birer plak ve kulak katilidir. Gramofon sahibi olmak isteyen bir kişi bu cihazlardan özellikle uzak durmalıdır, çünkü bu cihazlar hem birkaç kullanımdan sonra bozulmakta, hem de dinlediğiniz plaklara ciddi zararlar vermektedir.
Aslında pikap tercihi direkt bütçeyle alakalı...

Fiyatların yükselmesi arz ve talep ile belki açıklanabilir. Sonuçta son 3-4 yıldır pikaplara anormal bir ilgi var. Ancak fiyatların yüksekliğinin yanında en önemli sorun alacağınız pikabın fiziksel durumu da mühim. Mekanik yönden sağlıklı çalışmayan bir pikabı satın almak, plak koleksiyonunuzun daha genişlemeden mahvolmasına sebep olmak gibi önemli bir tehdit unsuru içerir. Şunu asla unutmamak lazım pikap her zaman satın alınabilir ancak az bulunan bir plağa zarar verdiğinizde aynısını tekrar satın almak gibi bir şansınız olmayabilir. Özellikle kolu oynanmış, kötü iğnelerle donatılmış ve ayarları olması gerektiği gibi yapılmamış bir pikap , plağınızın yivlerini mahveder.

Genelde iki tercih ortaya çıkar;

eski (antika) pikap ya da yeni bir pikap alabiliriz. Ne yazık ki e-Bay gibi siteleri incelediğimizde daha uygun fiyatlı olan pikaplar son zamanlardaki popüleritesinden dolayı bir hayli pahalı... Ancak uygun bir araştırma ile kesenize göre istediğiniz gibi bir pikap bulabilirsiniz.
Genel olarak karşılaşacağınız markalar Dual, Philips, Grundig, Sony,Pioneer gibi markalar olacaktır ki tercihleri bu doğrultuda yapmakta yarar var; herhangi bir sorunda parça bulmak daha kolay olacaktır. İkinci el alımda Türkiye'de satışı çok olmayan bir markayı almakta karar kıldıysanız iki kere düşünün
Bir diğer tercih konusu ise ses sistemi içinde olan pikap mı yoksa amfi, hoparlör, pikap şeklinde bir kombinasyon mu tercih edeceksiniz? Karar sizin.
İlla ikinci el mi alınmalı, piyasadaki sıfır pikaplar iş görmez mi diyorsanız,iş görür.. 500-600 TL aralığında satışa sunulan pikaplar vardır. Bugün çeşitli büyük müzik marketlerde birkaç markanın pikaplarını bulabilmek mümkün. ION ve Numark ilk akla gelenler. Bu pikaplar genelde bir sürü fonksiyonla donatılmış durumdalar. USB bağlantı seçenekleri, kendi pikap katlarının olması gibi. Dezavantajları ise kol ve iğnelerinin ne yazık ki çok sağlıklı olmaması. Zaten farklı markalarla pazara sürülen bu giriş seviyesi pikapların kolları ve iğneleri dikkat ederseniz hemen hemen aynıdır.Yine sizin tercihiniz ve beklentiniz ile alakalı bir karar olacaktır.Fakat genel anlamda sıfır pikapları pek tavsiye ettiğimizi söyleyemem.Ancak ikinci el tercih ettiyseniz iğnesini kaliteli bir iğneyle değiştirmenizde yarar var ki değiştirdiğiniz zaman öncesi ve sonrası arasında ki ses farkını çok net duyacaksınız. Ayrıca kötü bir iğneye sahip pikap, plağınıza zarar verebilir hele elinizdeki plaklar nadirattansa bu konu da oldukça özen göstermek lazım.

Kişisel fikrim sonuç olarak bütçeniz elveriyorsa 70-80 yıllarda üretilmiş sağlam ,çalışır vaziyette pikap,amfi,hoporlör üçlüsü en uygun çözümdür.

 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.