PLAK SEVDASI

Pikap Ayar Terimleri

İğnenin düzgün ayarlanması pikap teçhizatınızın sesi için çok kritik bir önem taşır.Her kol için aynı ayarlar gerekmeyebilir fakat bazı ayarları bilinçli yapabilmek adına bu ayarları bilmek gerekir.

Birazdan sıralamasını yaparak açıklayacağımız Overhang,zenith,anti-skating gibi terimler genel de iğnenin plak üzerine doğru ve düzgün açı ile oturabilmesi için kullanılmaktadır.

1-Overhang – Sarkma

2-Zenith – aynen kullanılacaktır

3-Azimuth – aynen kullanılacaktır

4-Vertical Tracking Angle (VTA) – dikey izleme açısı

5-Stylus Rake Angle (SRA) – İğne tarama açısı

6-Tracking Force (VTF) – Dikey izleme gücü

7-Anti-Skating Force (HTF) – Anti-skating

Plak Koleksiyonculuğu

-Sarkma

İğnenin Plak izlerini okumak için inmesi gereken doğru ve açı şeklidir.Aslında iğnemiz plağın üzerine indiğinde oluk içine değil de kenarına da inse fizik kuralları gereği oluk içine oturacaktır işte bu sarkma (overhang) ayarı iğnenin plak yüzeyinde doğru ize inmesi için yapılmaktadır.Bazı pikap üreticileri bu ayarı kollarında otomatik olarak ayarlamış olup bazı pikaplarda da bu ayar manuel olarak yapılabilmektedir.Düz kollar tasarımları nedeni ile plakta ki noktada mükemmel şekilde hizalanabilir,S kollar ise düzgün ayarlayabildiğinde sıfır çıkıntıya sahiptir ve tüm plak yüzeyinde düzgün şekilde hizalanabilir.İşte bu sarkma ayarını yapabilmek için bir takım araçlar mevcutİğne hizalama araçlarının tümü önceden belirlenmiş boşluk noktaları ile tasarlandığı için sarkma ayarını şans eseri ayarlamak zorunda değilsiniz.

-Zenith

Zenith, iğnenin plakta ki oluk yoluna göre yaptığı yatay izleme yoluna denir

Zenith ayarını yanlış ayarlarsanız, kanallar arasında küçük fakat muhtemelen kayda değer bir faz kayması elde edersiniz.Düz kola sahip bir pikapta, bu hata tüm kayıtta eşit olarak mevcut olacak ve bu nedenle tam olarak ayarlanması gerekecektir.S kolların doğası nedeniyle, bazı kaymalar olur, ancak sıfır noktaları vardır ve bu nedenle, küçük hatalar düz kollara oranla daha az kritiktir.Hangi kol türüne sahip olursanız olun hizalama için mümkün olduğunca kesin bir uyum sağlamaya çalışmalısınız.Azimuth

İğnenin plak yüzeyine dik olarak inmesi ve sağ sol yatay duruş açısına denir.Bu açı 0 olmalıdır,fakat her kolda bu ayar olmayabilir daha açık hali ile iğnenin plağa tam bir dik açı ile inmesi gerekir

Plakları aldınız,epey birikmeye başladılar. peki nereye koyacaksınız onları.Yoksa o kadar emek verdikten sonra kaldırıp öylece bir kenarda mı bırakacaksınız?
Asla yapmayın... Çocuklarınızı bu mirastan mahrum bırakmayın.Bu güzellik sizin için bir süre sonra kenara bırakılabilecek bir şey olmasın.Plakları seviyorsanız eğer onları iyi muhafaza edin
Plaklarınız kesinlikle üst üste koymayın.Mümkünse plaklarınız için bir raf yapınPlakları yere dik olacak şekilde sıralayın

 

 

Dikey İzleme Açısı (VTA)

Belki de en yanlış anlaşılan ve yanlış kullanılmış terim VTA'dır. Bir çok insan, bu terimin yalnızca iğnenin plak yüzeyine olan açısı olduğunu düşünüyor.

Bu görüş kısmen doğru. Bir çok iğne üreticisi VTA açısının 20 derece olması gerektiği +/- 5 derece konusunda görüş birliğindedir zaten hemen her iğne 20 derece vta açısı ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır.Özetle VTA açısının temel faktörü bir nevi süspansiyon görevi görmesidir yani plak yüzeyinde girinti çıkıntı ya da pislik olması durumunda iğnenin zarar görme ihtimalini minimize etmektedir.

 

 

İğne Tarama Açısı (SRA)

SRA (iğne tarama açısı), VTA ile doğrudan ilişkilidir ve iğne tasarımının gerekliliklerinden dolayı VTA'ya sıkı sıkıya bağlıdır.

Bildiğiniz üzere kartuşun içerisi bobinler ile sarılı olup, iğnenin plak üzerindeki izleri okurken yaptığı ileri ve geri hareket sonucunda elektriksel olarak ses sinyali oluşturulur. İşte bu noktada SRA ve VTA aslında çok önemli birer etkiye sahiptir.

Plak İzlerinin okunması ne kadar mükemmel şekilde yapılırsa,ses sinyali o kadar kaliteli olacaktır. İşte bu noktada hem dikey, hemde taramayı oluşturan açılar, iğnenin okuma ucunun plak izlerine tam oturması ile direkt olarak bağlantılıdır.

 

İğne Tarama Açısı (SRA)

Genellikle izleme kuvveti ve takip ağırlığı olarak da adlandırılır.

İğne ucunda ölçülen ağırlık, genellikle gram cinsinden ifade edilen ağırlık olarak tanımlanır. Bu parametre, çoğu insanın fark edebileceğinden daha kritiktir ve bazı kartuşlar bu ayara özellikle duyarlıdır.

VTF'den etkilenen iki ana konu var. Birincisi, manyetik motor sisteminin hizalamasıdır. Manyetik fono kartuşu oluşturmak için üç ana yöntem vardır: hareketli bobin, hareketli mıknatıs ve hareketli demir.

 

Anti Skating

Anti skating'e özetle kayma karşıtı tepkisi diyebiliriz.

Fizik kuralları gereği iğne sürekli plaktaki oluktan dışarı çıkmaya zorlanır işte anti skating bu kuvvete karşı koymak üzere tasarlanmıştır.

Doğru ayarlanmamış bir anti skating ,yanlış ayarlanmış VTF'nin etkilerinden bazılarına neden olur. Buna bağlı olarak, uzun bir kullanım süresi için yanlış ayarlanmış bırakıldığında, iğne ucu bir tarafa doğru kalıcı olarak çarpık hale gelebilir.

Son olarak, SRA / VTA/Anti skating her biri birbirini etkileyecektir. SRA / VTA'daki değişiklikler Anti skatingi etkileyecek ve anti skatingteki değişikler de SRA / VTA'da dağişikliklere neden olacaktır

 

 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.