PLAK SEVDASI

Otomobil Pikapları

Bu yazımızda otomobiller için üretilmiş pikapları incelemeye alacağız.

Highway Hifi ,1956 yılında Chrysler, Desoto, Dodge ve Plymouth'da Chrysler Corporation'dan opsiyonel olarak sunulan ilk otomobil pikabını üretti. Bu pikaplarda oynatılacak plaklar yalnızca RCA firmasından temin edilebilen özel 45 liklerdi.

Highway Hifi'nin üretmiş olduğu tek bir firmadan temin edilebilen (RCA) plaklara mahkum edilmiş olan otomobil pikabının ömrü uzun olmadı,2 yıl sonra tüm 45 likleri oynatabilen otomobil pikabı geliştirmiş olmalarına rağmen bunun için oldukça geç kalınmıştı.

 


1960'da, Chrysler seçeneği olarak sunulan çok daha ucuz bir araba pikapı piyasaya çıktı: RCA Victor otomatik "Victrola'' üzerinde tüm 45 likler oynatılabiliyordu.

Özetle Otomobil pikapları yalnızca 45 lik plaklara uygun olarak geliştirildi çünkü 33 LP plaklar ebat olarak çok fazla büyüktü,ve otomobil pikapları için daha çok EP (4 şarkı)plaklar tercih edilirdi.

Plakların otomobil pikaplarında oynatılabilmesi için orta göbeklerinin kırılması gerekliydi o yüzdendir ki günümüz de ki 45 lik plakların bir çoğunun orta göbeğinin olmaması bu yüzdendir.


 

 

 

 

 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.