PLAK SEVDASI

İmkansız Plaklar

İmkansız Plaklar

Bu yazımızda her koleksiyoncunun hayalini süsleyen ama erişilmesi,bulunması en zor plaklardan bahsedeceğiz.

Bazı plaklar vardır ki benim diyen plak koleksiyoncularında dahi yoktur ve plak koleksiyon kültürünün dinamosu olarak kabul edilirler çünkü koleksiyonerlerin bu plakları bulma ümitleri tüm yaşamları boyunca sürer.

İşte onlardan bir kaçı;

SİLÜETLER LP

SİLÜETLER grubunun 1967 yılında doldurduğu ilk ve tek LP sidir.Grup kurulmasının hemen ardından 1965 ve 66 yıllarında altın mikrofon yarışmalarında finale yükselmiş 65 yılında 3. olup 1966 yılında bu yarışmayı kazanmıştır.Türkiyede LP doldurmak için erken kabul edilebilecek bir dönemde 1967 yılında LP sini yapmıştır. Dönemin ünlü yabancı beat ve R&B şarkılarını yorumlayan grup dede efendi 67 ve lorke lorke gibi iki geleneksel melodiyi surf tarzı yorumlayarak albume koymuşlardır. Album kadrosu şöyle – mesut aytunca (solo gitar) aziz azmet (ritm gitar) – murat ses (org) – erol bilem (bas gitar) - aydın daruga (davul) albumde şarkıları aziz azmet – erol bilem vede lale akat seslendirmiştir.Murat ses de geri vokal yapmıştır.(bilgi.-bir metamorfoz hikayesi- arkapaln-2005) . Her iyi grup gibi silüetlerde kendi zamanında ki bir boşluğu doldurmak kaygısı ile yola çıkmış ve başarılı olmuştur.Tabiiki bu başarı sadece müzikal anlamda olmuş tahminen 500 adet basılan album ikinci bir baskı yapmamıştır.Bugün için gezegenimizde kaç tane sağlam kopyası olduğu bilinmeyen bu LP nin fiyatı 8000-10.000 TL arasında değişmektedir.

 

 

Erkin Koray - Bir Eylül Akşamı 45 liği

Erkin Koray'ın 1962 yılında doldurduğu ilk plağı olan BİR EYLÜL AKŞAMI / ITS SO LONG 45'liğine sahip olmak bugüne kadar maalesef çok çok az koleksiyonere nasip olmuştur. Dönemin batı kaynaklı müziklerini yayınlama konusunda merkez haline gelmiş Melodi firması tarafından yayınlanan bu 45'liğin yayım tarihi konusunda da çeşitli spekülasyonlar vardır. En yaygın kanı 1962 de basıldığıdır. Bununla birlikte plağın 1963 hatta 1964'de basıldığını iddia edenler olduğu gibi 1966 yılında 2. baskı yaptığı da söylentiler arasındadır. O güne değin klüplerde konserlerde bütün diğer pop müzisyenleri gibi ünlü RocknRoll şarkılarını seslendiren Erkin Koray, tek tük de olsa kendi ingilizce bestelerini de seslendiriyordu. Plak öncesi Erkin Koray ve ritmcileri grubunu kurar. Münir Tireli'nin “Bir metamorfoz hikayesi” (arkaplan -2005) adlı kitabından öğrendiğimiz kadarı ile grubun resmi üniforması sarı ceket siyah pantolon beyaz gömlek ve siyah papyondan oluşmaktadır.Bugün için gezegenimizde kaç tane sağlam kopyası olduğu bilinmeyen bu 45 lik plağın fiyatı 2500-5000 TL arasında değişmektedir.

 

 

 

 

 

Johnny Hallyday Altın Yüzük 45 liği

Ünlü Fransız şarkıcı Johnny Hallyday'in 1966'da Türkiye 'de kayıt yaptığı Türkçe plak, internet üzerinden yapılan açık artırma satışında rekor fiyata yükseldi. 1966'da Slyvie Vartan ile birlikte Türkiye turnesi yapan Hallyday, "Mon anneau d'or" ve "Ne joues pas ce jeu-la" adlı şarkılarını "Altın Yüzük" ve "Yeşil Gözleri için" adlarıyla Türkçe seslendirmişti.

Bugün için gezegenimizde kaç tane sağlam kopyası olduğu bilinmeyen bu 45 lik plağın fiyatı 3000-5000 Euro arasında değişmektedir.

 

 

 

 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.