PLAK SEVDASI

Dual Firmasının Tarihi

Dual Firmasının Tarihi

1900- Christian Steidinger, St. Georgen Almanya'da zemberekli motor parçası üretmek için “Gerbruder Steidinger” firmasını kurmuştur.

1906- Gerbruder Steidinger firmasında olan teknolojik ilerlemelere istinaden tam bir zemberekli motor üretim hattı kurmaya karar vermiştir.

1908- İlk DUAL zemberekli motor, Almanya Leibzig fuarında tanıtılmıştır.

1909- Ayda 80 işçi 80.000 motor üretmekteydi. Gramafon çağı açılmıştı!

1927- Fabrikadan günde 1500 adet gramafon motoru çıkmaktaydı! “Gerbruder Steidinger” firması ismini DUAL olarak değiştirdi. Bu değişiklik, Gerbruder Steidinger tarafından geliştirilen teknolojinin onun gramafonlarında kullanıldığını ifade etmekteydi. Bu gramafonlar gerçekten “DUAL” güçlü yani çift motor güçlüydü. İki motoru vardı. Biri elektrikli biri de zemberekli (dinamolu). Kurma gücüyle dışarıda kullanabiliyordunuz ya da eğer kapalı alandaysanız ve elektrik varsa; sadece prize takıp çalıştırabilirdiniz.Bu motorlar Amerika'da “Dolar Motor” adı altında satılmaktaydı. Dolar Motorlar Amerika'da büyük başarı sağlamıştı ve DUAL ismi popülarite kazanmıştı.

1928- Elektrik enerjisi daha fazla yaygınlaşırken, elektrik motorları için talep arttı.DUAL elektrikli motor üretmeye başladı ve ayda 10.000 adet elektrikli motor üretiyordu. İlk DUAL pikap iğnesi üretildi ve b u gelişmelerin neticesinde DUAL ilk pikabını üretmeye başladı.

1937- DUAL, Paris'teki Dünya Fuar'ında pikapları için bir ödül kazandı ve böylelikle DUAL çağı başlamış oldu.Ayrıca DUAL ses sistemleri için ahşap dolap ve ses ekipmanları üretmekteydi.

1949- Savaş sona erdikten sonra, özel sektör üretimi tekrar başlar. DUAL iki kutuplu elektrik motorları üretir, pikaplarına avara çark sürgüsü ilave eder. DUAL, Berlin'deki resmi Elektronik Ticaret Şov'unda efsanevi DUAL 1000 model pikabını tanıtır.

1950- DUAL 200.000 adet elektrikli pikap motoru üretir hale gelmiştir. Tablaların çapı 210 mm ve ağırlığı 1,2 kg'dır.

1952- DUAL 6 gram izleme ağırlığına sahip olan kendi pikap kristalini üretti.

1956- İlk DUAL kompakt cihazı üretilir.Tek bir kasada pikap, amfi ve kolon içermektedir. 1950'ler müzik üretimindeki büyük teknolojik ilerlemelerin yılları olarak anılmaktadır.

1958-Dual pikaplarında Stereo ses sistemine geçti.

1959- DUAL ürettiği çoklu çalma mili ile çoklu çalmada kullanılan plak sabitleme çubuk ihtiyacınıda ortadan kaldırmıştır.(Dual bu teknolojiyi üretmeden önce çoklu çalmada kullanılan ekstra sabitleme çubuğu,çoklu çalma olmadan dinlenilmek istenen 33 LP plaklarda kolun plak başına düşmesine olanak sağlamıyordu.Örnek:Philips 447) DUAL 1006 model pikapını tanıttı.

1960- DUAL 1008 üretilir,bu otomatik pikapta, pikap kolu artık plağın hangi boyutta olduğunu otomatik algılayarak ona göre kol oturuyordu

1963- DUAL çoklu plak çalma özelliği olarak otomatik 1009 pikabını tanıttı Bu cihaz dünya çapında aynı anda satışa çıkarılan ilk cihazdır. İzleme ağırlığı sadece 0,5 gram olan bu pikap ile Anti-skating artık kullanılabilir hale gelmişti. Ve bu gelecekteki bütün DUAL pikapların bir standardı haline geldi.

1965- DUAL, 1019 modelini tanıttı.Anti-skating özelliğinin yanı sıra yeni pikapa kol kaldırma lifti de eklenmişti artık.

1967- Hifi sistemleri üreten diğer firmalara ve hatta Color Television ile olan rekabete karşın, DUAL pazarda başarılı olmaya devam etti.

1969- Dört kutuplu senkronize motorlar kullanılmaya başlanması ile birlikte kol aktif hale getirildiğinde pikap platosuda dönmeye başlıyordu.Bu özellik ilk olarak 1219 olarak tanıtılan modelde kullanılmıştır. Bu müthiş teknoloji, pikabı kullanan kişinin pikap kolunu manuel olarak kaldırma ihtiyacını gidererek kullanıcının pikapa zarar verme ihtimalini en aza indirgemiştir.

1971-DUAL, aynı zamanda kendi öz kardeşi olan pazardaki en büyük rakiplerinden PE (Perpeetum Ebner) firmasını satın almıştır.Bu yüzdendir ki PE pikaplar ile DUAL pikaplar birbirlerine çok fazla benzerler.

1972- DUAL 701 olan ilk Direct Drive Pikabını geliştirir. Direct Drive pikapların özelliği pikap platosunu motordan sonra arada bağlantı olmaksıznı direk motorun çevirmesidir.

1973- Almanya Berlin'deki Electronic Trade Show Fuarında QUADROPHONİC (Dörtlü Ses sistemi) ve bu sistemi içeren yeni bir ürün yelpazesi tanıttı.

1974- DUAL ilk kaset çalar C-901 modelinin geliştirmesini tamamlar ve bu cihazın üretimine başlar.

1975-DUAL sekiz kutuplu motoru bulunan Vario-Belt Drive pikaplarını tanıttı.

1977-Önden kaset ilk Hİ-Fİ kaset çalar DUAL C-819 tanıtıldı.

1978-Ultra hafif kol ağırılığı ile ilk DUAL Quartz kontrollü pikap tanıtıldı. Kol titreşimini önleyici ,LED ışık kullanarak yanıp sönen ışıklandırma ve cihazın önden kontrol özelliği vardı

1979- Ultra Hafif (ULM) Kol ağırlığı teknolojisini tanıttı.Bu gelişme kol/iğne sisteminde zamanın diğer pikaplarından %50 daha az ağırlığa imkan tanımıştır. Bu sistemin avantajları: daha iyi ses çıkışı, daha iyi kol ve uzun pikap ömrü..

1980- 1980'lerde sürekli inavosyan algısı DUAL'i lider yaptı.

1981-DUAL 1981 de Berlinde yapılan Electronic Trade Show fuarında ilk cd çalarını tanıttı. DUAL'deki yenilikçi cihazlar ve piyasadaki başarı oranlarına rağmen zararın ilk sinyalleri görünmeye başladı. Uzak doğu ile rekabet neticesinde 1978'den beri zarar oluşmaya başladı ve arttı. Kurumsallaşmak için verilen yoğun çabalar başarılı olamadı.

1982- Ocak'ta DUAL iflasını ilan etti. Buna rağmen çalışanlar, DUAL isminin devamı için şirketin faal olmasını sürdürdü. Bu çaba, DUAL dağıtım ağı ile desteklendi. Uzak Doğu'dan fazlasıyla sert rekabete istinaden, DUAL yeni pazarlama konsepti bulmak durumunda kaldı. DUAL 1 Temmuz 1982'de Fransız Thompson-Brandt tarafından satın alındı. Bunu yaparak DUAL, uzun vadede ürünlerin kalitesini ve bu ürünlerin geliştirilmesinin devam edeceğini garanti altına almış oldu.

1983- DUAL “yarı-profesyonel” video cihazının üretimini tanıttı.

1984- DUAL VR-97, ilk Hİ-Fİ video kayıt cihazının tanıtımı.

1985- CD-40, ilk CD çalar Almanya'da DUAL tarafından üretildi. CS-5000 pikapları ilk kez çıktı. Firma şimdi Hifi pazarında bir yere sahipti. İğne üreticisi Ortofon ile yapılan pazarlama anlaşmasıyla bir araya gelmeleri neticesinde “Ortofon ve DUAL” adıyla anılan birpikabın üretilmiş olmasıda bunu gösterir. OPS (Optimal Pivot Sistemi), dikey izleme açısı ve karbon fiber kol kafası ile CS-5000 sunuldu. Ortofon ile yapılan bu anlaşma ve bu ürün ile DUAL, yeni bir pazarlama imajı yaratmış oldu.

1987- DUAL yeni konsept yüzünü ilk kez Franfurt'ta Almanya Ses Cihazları Şovu'nda tanıttı. Daha önce DUAL tarafından pikap üretim bandı satın alınmış olan PE(Perpeetum-Ebner) şimdi DUAL'i satın almıştı.

1988- DUAL Ltd Schneider Rundfunkwerke AG firması ile ortak olur. Televizyon alıcıları da dahil olmak üzere üretim hattı genişletilir.

1989- Berlin'deki Uluslararası Elektronik Fuarında DUAL kendini, Hİ-Fİ, Televizyon ve Video konusunda uzmanlaşan bir firma olarak tanıtır. DUAL, kullanışlı yeni yüksek teknoloji ve mükemmel ses üretimiyle ilgilenen tüketicilere yönelik “Stüdyo Konsept” üretimini tanıttı. Yeni “Auidofil Konsepti” (Ses Cihazları Tasarımı) yüksek kalite kolonlar da dahil tam bir yüksek seviye sistem sunuyordu. Yüksek teknoloji bu yeni sistemin temeliydi. Seçili bileşenleri ile bu üretimdeki bütün amfiler farklılık göstermekteydi ve yeni “ring-core” çeviricilerle ile donanımlıydı. Yeni televizyon üretimi “Dijital Konsept” DUAL'in stereo renkli televizyon üretimini tanıtıyor ve dijital alış yeteneğini sunuyordu. Kasa, modüler üretim konsepti üzerine kurularak gelecekteki standartları yükseltmeye izin veriyordu. DUAL, pazarlama konseptini ve ürün hattını kendi dağıtım kanalı temeli üzerine kurmuştu.

1989- Buna ek olarak, DUAL, PAL Sistemler için Hİ-Fİ Stereo Video Kaset ünitesi ile VR4870 modelin yeni video konseptini tanıttı. Özellikleri, VPS, HW, 120 kanal ile hiperband ayarlayıcı, LCD ekran, dört video ve iki ses başlığı içermekteydi. Bağımsız bir pazar araştırma şirketi çalışmaları gösterdi ki; DUAL Alman tüketiciler için dördüncü büyük Hİ-Fİ cihaz üreticisi idi. DUAL ürünlerinin Amerika'daki dağıtıcısı olan United Audio, yedek parça kaynağı için Amerika'da bir dağıtıcı kanalı bırakmayacak şekilde kayboldu.

1990-Tam dijital kasa (DTV-2) ile yeni bir “yüksek teknoloji” televizyon. Daha sonra gelecek için Nicam, D2-Mac, Multi-Scart, PIP (Resim içinde Resim) ile donandı. Doğu Almanya'dan talep artışı DUAL'in pazardaki kazancının artmasına neden oldu.

1991-Berlin Elektronik Şov'da DUAL genişletilmiş bir stüdyo dizisini tanıttı. Bu üretimdeki bütün ürünler uzaktan kumandalı idi. Tamamen yüksek teknoloji parçaları içeren MIDI 3700 tanıtıldı.

1992-“Golden Stone” olarak adlandırılan pikapların en üst seviyesi icat edildi. Taş görünümlü tabanı ile bir statü sembolüydü. DUAL'in yüksek kalitedeki pikapları (Almanya'da üretilen) diğer Avrupa ve hatta Uzak Doğu pikap üreticilerinin (OEM) kendi sistemlerinde DUAL-yapımı pikap kullanmalarına sebep oldu.

1993-Uluslararası ekonomik daralma, elektronik eğlence cihazlarının satışlarında düşüşe sebep oldu. Bir kez daha, DUAL'in sektörde devam edip etmemek için ekonomik bir karar vermesi gerekti. DUAL, üretim tesislerini (pikap hariç) Almanya St. Georgen'den Schneider Rundfunkwerke şirketinin yeri olan Tuerkheim'a taşıdı. Bu taşınmanın DUAL için ekonomik avantajları vardı. Almanya, St. Georgen'deki Alfred Fahrenbacker Firması orijinal DUAL çizimlerinden DUAL pikaplar üretmeye başladı. Yüksek rekabetli CD piyasasında, DUAL %5 market payı almayı başardı. DUAL, bir televizyon izleyicisinin hangi programları kaydedileceğini programlamak için VCR'ın içindeki televizyon kayıtlarında basılı barkodları okuma imkanını veren “Show View” (“Şov Görünümü”) sistemini tanıttı.

 

1995- Kartstadt Ltd, bir marketler zinciri, kendi ürünlerine DUAL ismini koymak için lisans aldı. Bu ürünler için yeni bir DUAL logosu oluşturuldu. DUAL ve Schneider 2001'e kadar birlikte devam ettiler. Orijinal logo St. Georgen firması tarafından yapılan ürünlerde hala kullanılmaktadır.

 

 

Hakkında

Plak Sevdası 2014 yılından beri İnstagram'da faaliyet göstermekte olup plaksevdasi.com siz değerli plak sevdalıları için bilgi amaçlı kurulmuştur.